Ile zarabia wirtualny asystent?

Kobieta siedząca przy biurku, trzyma w rękach pliki z banknotami.

 

Nawet jeśli, zdecydowałeś się już na zatrudnienie wirtualnej asystentki, która odciąży Cię w codziennych zadaniach w swojej firmie, to wciąż możesz zastanawiać się nad tym, ile zarabiają wirtualni asystenci, oraz co wlicza się w ich wynagrodzenie. To zupełnie normalne, że interesuje Cię to z perspektywy klienta. W końcu każdy z nas chce wiedzieć, w co inwestuje swoje pieniądze.

Przeczytaj artykuł i sprawdź, ile zarabia Twoja asystentka oraz co wlicza się w jej zarobki.

 

Doświadczenia na stanowisku asystenckim a wysokość pensji

Na początku tego tekstu warto zaznaczyć, że asystentka asystentce nie równa.

Mogą one pracować na tym samym stanowisku, a nawet w tej samej firmie i wciąż mieć różne zarobki. Zależeć to będzie m.in. od stażu pracy, doświadczeń zawodowych, a także dziedziny, w której dana asystentka się specjalizuje oraz jej poziomu trudności.

Oczywiste jest to, że osoba, która przez wiele lat pracowała jako asystentka zarządu i miała szeroki zakres obowiązków, posiada bardziej rozbudowane doświadczenia niż młody wirtualny asystent, który dopiero wkracza na rynek pracy i jest początkujący w tym zawodzie. To przekładać się będzie na wysokość pensji.

Jak w każdej innej branży, specjalista zarobi więcej niż osoba, która dopiero zaczyna wkraczać w środowisko biznesu.

 

Młoda kobieta siedzi uśmiechnięta w wygodnym fotelu i pracuje przed komputerem.

 

W jakich dziedzinach staż pracy wirtualnej asystentki będzie miał znaczenie?

Jak już wcześniej zostało wspomniane — staż pracy ma znaczenie w kwestii zarobków. Należy natomiast zaznaczyć, że na wysokość pensji wpływ będzie mieć nie tylko liczba przepracowanych lat na stanowisku asystenckim, ale także branża, w której wirtualna asystentka pracowała oraz w której się specjalizuje.

Obecnie na rynku w Polsce mamy tzw. wysyp osób, które oferują swoje usługi jako wirtualny asystent. Specjalizują się one zazwyczaj w bardzo podobnych zadaniach, takich jak:

  • sporządzanie sprawozdań,
  • research danych i statystyk,
  • kontakt mailowy i telefoniczny z klientami,
  • przygotowanie prezentacji,
  • pomoc w kwestii zarządzania projektami.

Oczywiście, niezwykle potrzebne jest wykonywanie tego typu prostych zadań, które odciążają przedsiębiorców na co dzień i które zazwyczaj powierzane są osobom na stanowisku „asystentka zarządu”. Niemniej jednak, dzisiaj klienci oraz ich biznes potrzebują wsparcia w zupełnie innym zakresie.

 

Uśmiechnięta kobieta stoi przy tablicy i trzyma w ręku marker.

 

W czym teraz potrzebują wsparcia przedsiębiorcy w codziennych zadaniach?

W obecnych czasach klienci potrzebują kogoś więcej w swoim zespole niż zwykłej asystentki. W oparciu o ogłoszenia zamieszczane w internecie można wyciągnąć pewne wnioski, które wskazują na to, że obecnie klienci szukają kogoś, kto odciąży ich od takich obowiązków jak:

  • tworzenie tekstów na podstawie znajomości SEO,
  • przygotowanie materiałów promocyjnych do webinarów/szkoleń,
  • zarządzanie profilami w mediach społecznościowych,
  • dokonywanie analizy i szczegółowego researchu w oparciu o dane przekazywane przez klientów,
  • przygotowywanie aplikacji na portalach typu Upwork.

W związku z tym, zapotrzebowanie na asystentki, które mają odpowiednie kompetencje i doświadczenie na stanowisku, takim jak: copywriter czy asystentka zarządu, jest ogromne.

Dlatego też wynagrodzenie wirtualnej asystentki, która będzie specjalizować się w wykonywaniu tego typu zadań będzie zdecydowanie większe, niż tradycyjnej asystentki odpowiedzialnej za obowiązki w biurze.

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja, kiedy asystentka ma wszechstronną wiedzę i będzie potrafiła zająć się zarówno wykonywaniem zadań związanych z tworzeniem tekstów czy prowadzeniem social mediów, jak i przygotowywaniem aplikacji na portalach typu Upwork. Jednak taką ofertę mogą przedstawić jedynie nieliczni, którzy wśród swoich pracowników mają specjalistów.

 

Kobieta przegląda komputerze zdjęcia do przygotowania grafik

 

Czy opłaca się zostawać wirtualną asystentką? A może lepiej pracować w biurze jako asystentka zarządu?

Mówi się, że każdy kij ma dwa końce. Podobnie jest w tym przypadku. Zarówno zawód wirtualny asystent, jak i stacjonarna asystentka zarządu mają swoje wady i zalety i każdy, kto zdecyduje się na pracę na jednym czy drugim stanowisku będzie musiał się z tym liczyć. Warto o tym pamiętać już podczas poszukiwania ofert pracy.

 

Jakie zalety ma praca na stanowisku wirtualnej asystentki?

Do pozytywnych aspektów pracy w wirtualnym sekretariacie można zaliczyć:

  • wygodę — możesz pracować z każdego miejsca na ziemi,
  • brak dress code’u — pracując z domu nie martwisz się o to, co założysz do pracy. Nie musisz spędzać całego dnia w niewygodnym garniturze czy obcisłej sukience i wysokich butach. Jeśli chcesz skorzystać z dobrodziejstw swojej szafy i pracować w dresie — masz do tego prawo,
  • brak ograniczeń czasowych — jako asystentka zarządu pracująca w biurze prawdopodobnie będziesz musiała każdego dnia stawiać się w firmie w godzinach 8 do 16. Kiedy pracujesz zdalnie, nie masz tego typu zobowiązań. Sama układasz sobie dzień pracy oraz zakres obowiązków, który wykonasz dla swoich klientów w danym dniu. Jeśli jesteś nocną sową, nie ma problemu, możesz rozpoczynać pracę po południu. Liczy się tylko to, aby rzetelnie i na czas wykonywać zadania dla klientów i ich pracowników. A to, jak to sobie rozplanujesz zależy tylko od Ciebie.
  • możliwość wyboru klientów — kiedy pracujesz w biurze, nie masz wpływu na to, jakie zadania wykonujesz. Musisz wypełnić wszystkie obowiązki, które zleci Ci Twój szef. Kiedy pracujesz zdalnie, wirtualny sekretariat jest tylko bazą Twoich potencjalnych klientów, ale finalnie to Ty decydujesz, którym zaoferujesz wykonanie swojej usługi oraz pomoc w rozwoju biznesu.
  • wykonywanie zadań zgodnie z zainteresowaniami — jeśli nie lubisz zadań administracyjnych, ale świetnie odnajdujesz się w pisaniu tekstów czy tworzeniu grafik, to nie ma w tym żadnego problemu. Możesz specjalizować się w świadczeniu usług z tego zakresu i obsługiwać tylko klientów, którzy potrzebują wsparcia w tych obszarach.

 

Kobieta pracująca na tarasie

 

Ile wynosi pensja asystenta?

Tak jak już wspomnieliśmy, zarobki wirtualnej asystentki będą zależeć od wielu czynników. Średnia stawka godzinowa, jaką liczy sobie wirtualna asystentka to ok. 50-100 zł za godzinę pracy asystenckiej.

 

Kobieta w białej koszuli przykłada sobie monetę do oka.

 

Czy ta praca przynosi satysfakcję?

Na to pytanie odpowiedzi należy szukać u źródła. Oto co mówią asystentki pracujące na wirtualnym stanowisku:

Kasia:

„Polecam to osobom, które potrzebują innej pracy niż praca w biurze. To może być prawdziwa przyjemność pracować jako wirtualny asystent dla ludzi mieszkających w małych miastach, którzy nie chcą przenosić się do dużych aglomeracji.”

Marta:

„Uwielbiam tę pracę za jej elastyczność. Mogę pracować gdzie chcę i kiedy chcę. Kolejność wykonywania działań zależy tylko od ustaleń pomiędzy mną, a moim klientem. Myślę, że jest to stanowisko, które sięga w przyszłość i cały czas pozwala się rozwijać.”

Piotr:

„Od 4 lat pracuję jako wirtualny asystent. Zajmuję się zadaniami związanymi z działaniami marketingowymi oraz copywritingiem. Jestem do dyspozycji swoich klientów od poniedziałku do piątku w godzinach porannych, ponieważ tak najlepiej mi się pracuje. Popołudnia i wieczory mogę poświęcić na udział w szkoleniach, które pomogą mi w rozwoju twojego biznesu. Bardzo podoba mi się ta praca i nie mam zamiaru wracać na etat do biura. Teraz pracuje mi się zdecydowanie lepiej.”

 

Mężczyzna siedzi przy kuchennym stole i pracuje przy laptopie.

 

Podsumowanie

Jak widzisz odpowiedź na tytułowe pytanie tego artykułu nie jest taka łatwa. Zarobki wirtualnej asystentki będą zależeć od różnych czynników, które warto wziąć pod uwagę rozważając rozpoczęcie współpracy z wirtualną asystentką.

Zanim zdecydujesz się na zatrudnienie przypadkowej wirtualnej asystentki znalezionej w Internecie, sprawdź jej kompetencje oraz doświadczenie na tym stanowisku. Te dane pozwolą Ci na zatrudnienie odpowiedniej osoby w Twojej firmie.

 

A jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że zatrudniasz profesjonalistów, wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a my odpowiemy na Twoje zapytanie spersonalizowaną ofertą przygotowaną dla Twojej firmy.

 

Możemy zapewnić Ci nie tylko profesjonalne wsparcie, ale też wykonać Twoje zadania za cenę odpowiednią do jakości wykonywanej usługi.

 

Zapisz się na niezobowiązującą konsultację i dowiedz się więcej!

 

Zapisuję się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *