Jak prowadzić firmowe media społecznościowe, poświęcając godzinę miesięcznie?

 

Określ swój cel działania w social mediach

Media społecznościowe (Facebook, Instagram, LinkedIn, Tik Tok etc.) to świetny sposób dla każdej firmy na zbudowanie zaufania i przyciąganie nowych klientów. Nic więc dziwnego, że każdy chce mieć jak najwięcej takich kanałów. Co w tej sytuacji zrobić? Jakie portale wybrać? Jak prowadzić firmowe media społecznościowe?

 

Po pierwsze i najważniejsze – musisz zadać sobie pytanie, po co chcesz działać w social mediach. Jaki jest Twój główny cel i jak chcesz go osiągnąć?

 

Dlaczego jest to takie ważne? Dlatego, że swoje działania w mediach społecznościowych możesz zaplanować dopiero wtedy, gdy masz jasno określony cel. Oczywiście prowadzenie firmowych mediów społecznościowych wiąże się głównie ze zwiększaniem sprzedaży oraz prowadzeniem kampanii reklamowych. Jednak to nie są jedyne możliwości, które dają nam social media. Dlatego warto w przemyślany sposób wykorzystać pełen potencjał marketingu internetowego, a także w odpowiedni sposób dostosować swoje działania. Bowiem, inaczej działamy w social mediach, gdy chcemy zwiększyć świadomość marki oraz pokazać potencjalnym klientom naszą firmę, inaczej, gdy będziemy chcieli zbudować pozycję eksperta, a jeszcze inaczej, gdy w swojej kampanii będziemy korzystać ze storytellingu.

Dzięki zdjęciom produktu, linkom czy emotikonom możesz zdobyć kilku klientów. Nie zmienia to jednak faktu, że prawdziwej interakcji z Twoją firmą to nie wygeneruje. Co więcej, wielu użytkowników oczekuje więcej od profilu Twojej firmy niż tylko przekazu marketingowego. Użytkownicy mogą chcieć dowiedzieć się o Twojej firmie znaczenie więcej przed zakupem. Mogą być zainteresowani Twoją opinią jako eksperta, opiniami Twoich klientów czy rodzajem działań, które oferujesz. Jeszcze inni będą oglądać Twój biznes dla rozrywki. Dlatego tak ważne jest wiedzieć, dlaczego w ogóle jesteś w social mediach.

 

Krótko mówiąc, marki powinny wyznaczać cele, które są konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie.

 

Przykładem dobrego celu SMART dla marketingu w mediach społecznościowych może być coś w stylu „Do końca pierwszego kwartału zwiększymy nasz wskaźnik odpowiedzi na Twitterze o 25%”.

  • konkretne cele (ang. Specific): „Konkretnie określiliśmy kanał społecznościowy (Twitter/Facebook) i wskaźnik odpowiedzi”,
  • wymierne cele (ang. Measurable): „Wskaźnik odpowiedzi można zmierzyć z pulpitu nawigacyjnego Sprout Social”,
  • osiągalne cele (ang. Achievable): „Nie postawiliśmy sobie nierealnego celu, powiedzmy, 100% wzrostu w ciągu 10 dni”,
  • istotne cele (ang. Relevant): „Nasz cel będzie miał wpływ na naszą ogólną obecność w mediach społecznościowych, dzięki czemu będzie bardzo istotny”,
  • terminowe cele (ang. Time-bound): „Cel musi zostać osiągnięty do końca pierwszego kwartału”.

Przypisanie swoim wysiłkom w mediach społecznościowych konkretnego celu pomaga uniknąć pułapki bezcelowego publikowania.

 

Określenie grupy odbiorców

Po określeniu swoich celów musisz określić swoją grupę docelową. Jacy odbiorcy są dla Ciebie najcenniejsi?

 

Pamiętaj o tym, że „wszyscy” nie są publicznością. Może to potencjalni nowi klienci. Być może to gracze branżowi i influencerzy. Tak czy inaczej, podział odbiorców pomoże ci zrozumieć, takie aspekty jak:

  • portale społecznościowe, na których powinieneś być aktywny,
  • Twój harmonogram publikacji,
  • rodzaj publikowanych treści,
  • głos Twojej marki,
  • informacje w Twoich profilach.

Wiele marek „kręci się”, ponieważ publikują treści, które przemawiają do określonej grupy odbiorców. Poświęć trochę czasu na przyjrzenie się personom swoich odbiorców, zrozumieniu, jakie są ich wyzwania, jakie decyzje zakupowe już podjęli, oraz jakie marki obserwują w mediach społecznościowych.

Ten rodzaj analizy konkurencji oraz potencjalnego klienta może pomóc Ci zrozumieć, w jaki sposób Twoja obecność w mediach społecznościowych może wyróżnić się z tłumu oraz, co powinno znaleźć się w Twojej kampanii.

 

Jakie media społecznościowe wybrać?

Doprecyzowanie grupy docelowej pozwoli Ci też na jeszcze jedną rzecz, która pozwoli uskutecznić Twoje działania. Dzięki temu będziesz mógł wybrać social media, z których korzystają klienci zainteresowani Twoją ofertą.

 

Każde medium ma własne cechy, które mogą mniej lub bardziej pasować do Twojej kampanii. Format treści na Facebooku, Instagramie, YouTube czy TikToku jest zupełnie inny. Musisz wybrać kanał, który odpowiada Twoim możliwościom oraz klientom i ich potrzebom.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że najstarszych (nie znaczy starych) użytkowników można znaleźć na Facebooku i LinkedIn. Instagram nie jest daleko w tyle. Najmłodszy użytkownik to użytkownik TikToka, ponad 90% użytkowników ma mniej niż 18 lat! Jeśli chodzi o YouTube, to rządzi się on swoimi prawami. Korzysta z niego regularnie nawet 90% polskich internautów, niezależnie od grupy wiekowej. Jak więc wybrać media społecznościowe dla swojej firmy?

  • zastanów się, jaki rodzaj treści możesz faktycznie zaimplementować. Na przykład, jeśli masz do czynienia z sieciami społecznościowymi, publikacja materiałów wideo z Youtube nie będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem,
  • które medium będzie najbardziej atrakcyjne dla Twoich klientów? Czy są młodsi i korzystają z Instagrama i TikToka? Czy łatwiej znaleźć ich na LinkedIn lub Facebooku?,
  • zweryfikuj, czy wybrałeś odpowiedni kanał społecznościowy, wystarczy na to kilka miesięcy aktywności oraz regularna obserwacja postępów swojej kampanii.

 

Jakie treści tworzyć?

Teraz, gdy wybrałeś odpowiednie media społecznościowe, pojawia się pytanie: jakie treści pomogą Ci przyciągnąć nowych klientów i zatrzymać stałych przy sobie?

 

Dla wielu firm określenie kierunku kampanii w mediach społecznościowych może na początku wydawać się niezwykle trudne. Dlatego na początku warto trochę potestować i zobaczyć, jakie treści są najbardziej „chodliwe” w sieci. Publikowanie nic Cię nie kosztuje. Oznacza to, że możesz eksperymentować z dodawanymi typami postów. Sprawdź, który z nich cieszy się największym zainteresowaniem, a także, który przynosi największe zaanagażowanie Twojego klienta.

Masz wiele możliwości do wyboru. Od stosunkowo długich elementów tekstowych po panele obrazów, zdjęcia produktów lub publikację materiałów wideo. Każdy typ ma swoje zalety.

Spersonalizuj wpisy swojej firmy i nie bój się rozmawiać bezpośrednio z klientami. Nie zawsze musisz docierać do jak największej liczby stałych odbiorców. Jakość interakcji ma znaczenie.

Pamiętaj też, że jeśli naprawdę chcesz zarobić, musisz najpierw pójść na ustępstwa. To dość powszechna zasada w content marketingu. Najpierw dostarczasz informacje, a dopiero potem użytkownicy mogą stać się Twoimi klientami.

Niech treść ma wartość. Jeśli mówisz o swoim produkcie, powiedz o nim w nowy sposób. Daj potencjalnemu klientowi poznać, jak z niego korzystać. Podaj przykłady konkretnych działań. Rób wszystko, co daje przydatne informacje.

 

Bądź w stałym kontakcie ze swoimi odbiorcami

Jeśli zajmujesz się e-commerce, sensowne jest przekazywanie ofert i okazji swoim obserwatorom. Ważniejsze jest jednak odpowiadanie na pytania obserwujących, czy to poprzez odpowiedzi, czy content marketing.

 

Jeśli Twoi obserwatorzy zadają pytanie, powinieneś na nie odpowiedzieć w taki sposób, aby nie tylko dać im gotowe rozwiązanie, ale też pokazać się w roli eksperta. Oferując rozwiązania problemów, a nie tylko cały czas oferując swoje produkty, udowadniasz, że Twoja firma jest autorytetem i potencjalnie tworzy trwałe relacje z klientem.

Oczywiście nie musisz robić tego sam, możesz na przykład przeszkolić do tego swoich pracowników, którzy będą zajmować się kontaktem z klientami lub skorzystać z pomocy agencji social media, która Ci w tym pomoże.

 

Bądź człowiekiem

Jednym z najgorszych błędów, jakie można popełnić w różnych kanałach społecznościowych, jest prezentacja firmy bez twarzy i z zerową osobowością. W dzisiejszych czasach ludzie chcą poznać Twoją firmę na bardziej osobistym poziomie.

 

Wiele marek żartuje dziś i nie boi się rozmawiać ze swoimi obserwatorami tak, jak z przyjaciółmi. Obecność ludzi w mediach społecznościowych stała się oczekiwaniem wielu obserwujących. Pokazywanie ludzkiej strony swojej marki oznacza pokazywanie twarzy za kanałami społecznościowymi. Niezależnie od tego, czy są to zdjęcia biurowe, czy migawki zespołu „na dziko”, osobiste kontakty z obserwującymi mogą pomóc w nawiązaniu relacji oraz zwiększeniu skuteczności Twoich działań.

Jeśli nie masz pewności, od czego zacząć, oto kilka sprawdzonych pomysłów:

  • zawsze wspominaj o osobach, do których odwołujesz się w swoich postach w mediach społecznościowych,
  • odpowiadaj na zadawane pytania na Twojej stronie,
  • odpowiadaj, gdy ludzie wspominają o Tobie lub udostępniają Twoje treści,
  • nie tylko retweetuj i polub treści innych osób; odpowiedz z komentarzem, aby rozpocząć rozmowę i zachęcić Twojego potencjalnego klienta do dialogu.

 

Kiedy należy udostępniać treści w mediach społecznościowych?

To kolejne pytanie, które spędza sen z powiek osobom prowadzącym kampanie w social mediach. Możesz sprawdzić, kiedy Twoja grupa docelowa najczęściej korzysta z aplikacji społecznościowych, zarówno na komputerze, jak i poprzez aplikacje mobilne. Pomogą Ci w tym statystyki oferowane przez media społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram.

 

Najlepiej pisać w tych godzinach i datach, w których w sieci jest największy ruch. Dzięki temu masz większą szansę na to, że Twoi klienci zobaczą publikowane przez Ciebie posty.

 

Jednak zdarza się tak, że najpopularniejsze godziny nie zawsze przynoszą najwięcej konwersji. Czemu?

Rozważ hipotetyczny scenariusz. Zajmujesz się sprzedażą odzieży. A Twoje serwisy cieszą się dużą grupą odbiorców. Według statystyk większość użytkowników będzie korzystała z portali społecznościowych wieczorem, na przykład o 21. I tak, będą korzystać z mediów społecznościowych, ale nie będą teraz gotowi na zakupy. Szukają rozrywki, a nie reklamy produktów na platformach społecznościowych.

Z tego powodu dobrze jest poeksperymentować w różnych momentach i ponownie wybrać te, które najlepiej się sprawdzają i są dostosowane do celu Twoich działań w social mediach.

Pozostała kwestia to dzień tygodnia. Tutaj również będzie znacząca różnica w liczbie beneficjentów. Znowu musimy zobaczyć, co działa. Warto wspomnieć również o tym, że święta i weekendy to także dobry czas na publikowanie treści w mediach społecznościowych. Odbiorcy mają wtedy zdecydowanie więcej czasu wolnego i zazywczaj spędzają go w sieci.

 

Narzędzia do prowadzenia mediów społecznościowych, które pozwolą Ci oszczędzić czas

Facebook

Facebook Business Suite pozwala śledzić aktywność użytkowników w komentarzach, projektować autorespondery i wiele, wiele więcej. Umożliwia on również publikowanie i planowanie relacji oraz postów na Facebooku i Instagramie.

 

 

Canva

Jeśli nie słyszałeś o serwisie Canva, wiele tracisz. Jest to niezwykle prosty i intuicyjny program graficzny wykorzystywany przez wiele firm działających w Internecie.

Większość serwisu Canva jest bezpłatna. Płatna wersja kosztuje tylko 50 zł miesięcznie. Dodatkowo działa w przeglądarkach internetowych.

Nie musisz być grafikiem, aby z niego korzystać. Cały system oparty jest na gotowych do użycia elementach typu „przeciągnij i upuść”. Praktyczne opanowanie interfejsu zajmuje tylko kilka minut. Każdy może to zrobić. Możesz przeszkolić również do tego swoich pracowników.

Co więcej, najlepszą rzeczą w serwisie Canva, dla każdego kto prowadzi działalność w mediach społecznościowych, jest szybkość z jaką umożliwia ona tworzenie grafiki do postów. Grafiki tworzone przy użyciu tej strony przykuwają uwagę oraz są zgodne z obowiązującymi trendami.

 

Creator Studio

Creator Studio to narzędzie, które umożliwia organizowanie postów na Facebooku i Instagramie. Z jego pomocą zaplanujesz swoje posty z wyprzedzeniem, a także sprawdzisz dokładne statystyki postów już istniejących.

Możesz go używać do jednoczesnego publikowania na Facebooku i Instagramie. Dodatkowo lepiej poznasz swoich odbiorców. Dowiesz się, które Twoje posty są najbardziej lubiane przez użytkowników.

Program pozwala również zobaczyć, jakie działania podejmują użytkownicy w odpowiedzi na Twoje posty. Podsumowując, Creator Studio ułatwia zarządzanie wszystkimi rodzajami treści w profilach społecznościowych.

 

Ile czasu poświęcisz na prowadzenie profili social mediów?

To ostatnie pytanie, które sam musisz sobie zadać, jeśli chodzi o prowadzenie profili social mediów Twojej firmy. Ile czasu w ciągu tygodnia chciałbyś przeznaczyć na prowadzenie swojego marketingu, a ile w rzeczywistości możesz?

Prawda jest jednak taka, że to niestety potrafią być bardzo zajmujące czynności.

Prawdopodobnie przeszło Ci przez myśl, że byłoby dla Ciebie fajną opcją poświęcić jedną godzinę dziennie tylko na social media Twojej firmy. Choć wydaje się to niedużą ilością czasu, to w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie.

Warto się także zastanowić, czy faktycznie jesteś w stanie tworzyć przez taką ilość czasu wartościowe treści, które będą interesujące. W content marketingu jest jedna ważna zasada – ilość zawsze jest na drugim miejscu w porównaniu z jakością.

 

Agencja social media

Jeśli chcesz oszczędzić czas na prowadzeniu kampanii w social mediach (prowadzenie profilu, praca nad wizerunkiem marki, budowanie relacji z odbiorcami), ale też przy prowadzeniu sklepów internetowych, realizacji celów biznesowych, idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie zatrudnienie agencji social media.

Agencje social media to specjaliści, którzy pomogą Ci prowadzić np. stronę www, kampanie reklamowe oraz rozwinąć ogólną wizję marketingu Twojej firmy.

 

Jeśli nie szukasz agencji social media możesz postawić na równie duże doświadczenie w tym zakresie i skorzystać z usług wirtualnej asystentki.

 

Agencje social media specjalizują się generalnie w prowadzeniu Twoich profili na social mediach i dotarciu do grupy docelowej. Natomiast wirtualne asystentki zajmują się również innymi usługami związanymi z prowadzeniem Twojego biznesu. Skorzystanie z usługi wirtualnej asystentki to dobre rozwiązanie, jeśli stawiasz na:

  • rozwój firmy (np. zdobycie nowych klientów, zadbanie o komfort Twoich pracowników),
  • kreatywność (np. ciekawe prowadzenie serwisów takich jak Facebook czy Instagram albo Linkedin)
  • cele biznesowe i realizację założonych celów biznesowych (np. większa rozpoznawalność marki),
  • jakość wykonywanej usługi,
  • dobre doświadczenie,
  • otwartość na klientów.

 

Przykładem firmy, w której pracują wirtualne asystentki jest Assistly. To profesjonalna, wirtualna obsługa, gdzie każdy z klientów ma swojego dopasowanego opiekuna. Jeśli nie masz czasu na prowadzenie profili w mediach społecznościowych – asystentki poprowadzą Facebook, Instagram, LinkedIn, profile firmowe czy strony internetowe za Ciebie. Masz pewność, że oddajesz swój czas w wykwalifikowane ręce.

W Assistly pracują asystentki będące na bieżąco z nowinkami z zakresu mediów społecznościowych oraz marketingu internetowego. Pomogą stworzyć Ci kreacje graficzne oraz teksty na Facebook, Instagram, Linkedin czy inne strony. Asystentki odciążą Cię od uciążliwych, ale koniecznych zadań, nie tylko związanych z social mediami.

Dzięki temu, zyskasz dodatkowo od 30 minut do 2 godzin dziennie na inne, ważniejsze cele biznesowe. Przy czym masz gwarancję jakości wykonanej za Ciebie pracy.

 

Więcej informacji na temat Assistly znajdziesz na stronie https://assistly.pl/.

 

Masz zatem do wyboru: czy wolisz agencję social mediów, która pomoże Ci jedynie w marketingu internetowym, czy wolisz skorzystać z usług wirtualnej asystentki, która odciąży Cię z wielu innych obowiązków.

 

Prowadzenie firmowych profili mediów społecznościowych, choć może wydawać się trudne i pochłaniające mnóstwo czasu, wcale nie musi takie być. Social media są dla Ciebie prawdziwą okazją do zdobycia nowych konsumentów Twoich produktów czy usług. Twoja obecność w social mediach może być dla wielu potencjalnych klientów dowodem na autentyczne istnienie Twojej firmy. Musisz tylko zdecydować, w jaki sposób chcesz do tego podejść.

 

Umów się na bezpłatną konsultację z ekspertem Assistly i dowiedz się, w jaki sposób możemy pomóc Ci w tym obszarze.

 

Zapisuję się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *