Jakie cechy powinna mieć wirtualna asystentka?

Praca zdalna w ciągu ostatnich kilku lat zyskała na popularności. Kiedy podczas pandemii większość osób zaczęła pracować z domu, szybko okazało się, że jest to niezwykle wygodne i mało kto chce wracać do biura.

Według raportu Pracuj.pl 35 proc. Polaków pracuje zdalnie lub hybrydowo. 9 na 10 osób nie chce wracać do modelu stacjonarnego, a co czwarta woli w pełni zdalny tryb. Nie ma w tym nic dziwnego. Praca zdalna jest zdecydowanie wygodniejsza oraz daje możliwość wywiązywania się ze swoich obowiązków, będąc w różnych częściach świata.

W związku z tym, że coraz więcej osób szuka możliwości pracy zdalnej, popularne stają się zawody wirtualne. Możemy zaobserwować, że z dnia na dzień przybywa osób zainteresowanych pracą na stanowisku wirtualnej asystentki. Być może Ty również należysz do tego grona, a w Twojej głowie pojawiają się pytania na temat pracy w tym zawodzie.

Czy każdy odnajdzie się na stanowisku asystentki? Jakie umiejętności trzeba posiadać, aby zostać wirtualną asystentką? Oraz ile zarabia wirtualna asystentka?

Na te wszystkie pytania odpowiemy w tym wpisie.

Jakie umiejętności powinnam mieć, jeśli chcę pracować jako wirtualna asystentka?

Wirtualne asystentki, ze względu na różne zadania, które wykonują na co dzień, muszą posiadać wachlarz kompetencji zawodowych. Absolutna podstawa to:

  • znajomość biegłej obsługi komputera,
  • umiejętność analitycznego podejścia,
  • samodzielność,
  • znajomość języków obcych w stopniu komunikatywnym,
  • umiejętność logicznego myślenia,
  • zdolność do pracy pod presją czasu,
  • organizacja czynności biurowych,
  • zdolność do rzetelnego wyszukiwania informacji,
  • doskonała organizacja pracy i czasu,
  • umiejętności precyzyjnego i efektywnego wykonywania powierzonych zadań.

Doskonale na tym stanowisku sprawdzą się osoby, które mają za sobą kilka lat doświadczenia zawodowego jako: asystentka zarządu, asystentka prezesa, asystentka lub sekretarka.

Wirtualne asystentki a umiejętności interpersonalne

W pracy na stanowisku wirtualnej asystentki liczą się nie tylko umiejętności związane z asystą biurową. Wirtualna asystentka to ktoś więcej niż sekretarka w firmie, która zajmuje się w głównej mierze odbieraniem telefonów, organizowaniem wyjazdów służbowych oraz parzeniem kawy. Osoba na stanowisku związanym z wirtualną asystą otrzymuje poważniejsze zadania. Bardzo często odpowiada ona za pozyskiwanie nowych klientów, podtrzymywanie i budowanie dobrych relacji z klientami, partnerami lub inwestorami. Bierze ona również udział w rekrutacji nowych pracowników. A także wykonuje zadania związane z budowaniem marki osobistej, np. poprzez prowadzanie mediów społecznościowych lub pisanie tekstów blogowych w imieniu klientów. Jest ona podstawowym wsparciem dla przedsiębiorcy w jego biznesie. W związku z tym musi być osobą godną zaufania. Powinna również mieć umiejętności interpersonalne, takie jak:

  • komunikatywność,
  • asertywność,
  • empatia,
  • umiejętność aktywnego słuchania,
  • otwartość na innych ludzi (wirtualna asystentka współpracuje nie tylko z samym przedsiębiorcą, ale również z innymi pracownikami oraz współpracownikami),
  • odporność na stres.

W takiej pracy liczy się również nienaganna kultura osobista oraz znajomość ogólnego savoir vivre.

Czy wirtualna asystentka musi być po studiach?

Osoby aplikujące na stanowisko wirtualnej asystentki nie muszą mieć ukończonych studiów. Natomiast wyższe wykształcenie jest mile widziane. Szanse na zatrudnienie w tym zawodzie zwiększają również ukończone szkolenia i kursy, które przygotowują kursantów do wykonywania szerokiego zakresu obowiązków. Co więcej, klienci bardzo często poszukują do współpracy osób posiadających jakieś osobiste umiejętności, np. zdolność do szybkiego uczenia się lub kreatywność i innowacyjność.

Należy pamiętać o tym, że rozwój i konieczność podnoszenia kompetencji zawodowych to nieodłączny element profesji wirtualnej asystentki. W związku z tym warto szukać pracodawcy, który zapewni możliwości rozwoju zawodowego. Na przykład w Assistly asystentki nieustannie podnoszą swoje kompetencje poprzez regularny udział w kursach i szkoleniach. Dzięki temu mamy pewność, że zespół naszych asystentek wykonuje powierzone zadania na najwyższym poziomie.

Ile zarabia wirtualna asystentka?

Zarobki asystentek będą zależeć od wielu różnych czynników, takich jak: zakres obowiązków, wiedza czy doświadczenie zawodowe. Średnia stawka godzinowa wirtualnej asystentki wynosi od 50 do nawet 300 zł.

Należy mieć na uwadze to, że im bardziej doświadczona asystentka, tym stawka godzinowa będzie wyższa. Wynagrodzenie będzie inne także w przypadku, gdy asystentka specjalizuje się w wykonywaniu zadań mało popularnych.

W większym stopniu temu tematowi przyjrzeliśmy się we wpisie: Ile zarabia wirtualny asystent?

Jak aplikować na stanowisko wirtualnej asystentki?

Jeśli jesteś osobą, która spełnia powyższe kryteria i chcesz pracować w zawodzie wirtualnej asystentki, zapewne zastanawiasz się jak to zrobić i od czego zacząć.

W internecie znajdziesz wiele stron z ogłoszeniami, na których publikowane są oferty pracy na stanowisko wirtualnej asystentki. Za ich pomocą możesz poszukać potencjalnych klientów. Minusem tego rozwiązania jest to, że aby podjąć z nimi współpracę musisz założyć swoją firmę. Nie każdy może pozwolić sobie na taki krok, np. ze względu na rodzinne zobowiązania lub brak wystarczających finansów.

To nie oznacza, że bez własnej firmy nie możesz pracować jako wirtualna asystentka. Wystarczy, że poszukasz pracodawcy, który prowadzi agencję zrzeszającą wirtualnych asystentów. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o opłaty związane z prowadzeniem własnego biznesu czy brakiem klientów. Zadaniem Twojego pracodawcy będzie dostarczanie Ci zleceń, a Ty będziesz mógł ze spokojną głową wykonywać swoje obowiązki.

Atutem takiego rozwiązania jest również to, że w ramach swojej pracy będziesz mieć możliwość szkolenia swoich umiejętności pod okiem bardziej doświadczonych asystentek.

Podsumowanie

Jak widzisz praca wirtualnej asystentki wymaga odpowiednich umiejętności, które pozwolą na wykonywanie zadań z różnych dziedzin. Aby zostać wirtualną asystentką, konieczne jest również posiadanie określonych cech, bez których praca na tym stanowisku nie jest możliwa.

Nie jest to zawód dla każdego, ale ma on wiele plusów i daje ogromne możliwości rozwoju. Dzięki pracy na tym stanowisku możesz wykorzystać swój potencjał i odkryć zdolności, o których nie miałeś pojęcia. Dodatkowym atutem są atrakcyjne zarobki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *