Lubisz pracować 16h dziennie? Zdalna asystentka nie jest dla Ciebie

Ciężka praca popłaca!

 „Ciężko pracuj, tylko tym sposobem osiągniesz sukces”, „ucz się dużo, będziesz miał dobrą pracę i wysokie zarobki”, „czym więcej pracujesz, tym dalej zajdziesz”…

Młody człowiek wraz ze swoim niewielkim wachlarzem doświadczeń, kilkoma latami edukacji i wychowywania w przeświadczeniu, że tylko „ciężka praca popłaca” opuszcza mury uczelni i zderza się ze światem zawodowym, gdzie króluje…uwaga! właściwie to samo przeświadczenie. 

Trafia do małej organizacji polskiego przedsiębiorcy, który rozkręca firmę i martwi się, czy zdoła pokryć wszelkie opłaty związane z działalnością gospodarczą — co robi? Ciężko i dużo pracuje. 

A może trafia do dużej korporacji, gdzie jest preferowane doświadczenie min. 2 lata, ale sprzyja mu szczęście, bo oferta zawiera również: „mile widziana znajomość języka angielskiego na poziomie C1 bądź inna specyficzna umiejętność dla danej branży i spośród wielu kandydatów to on otrzymuje miano pracownika. Co tam widzi? M.in. wyścig szczurów i pracoholizm. 

“Zapracowany jak Polak”

Czy znane jest Ci to porównanie? 

Ale jak to? Przecież na całym świecie ludzie dużo pracują, osiągają sukcesy i dużo zarabiają. Wiele Państw jest dziś najbogatszymi krajami świata. To prawda. 

Z czego więc wynika różnica? Na pewno najważniejszym jest fakt, że nieograniczona ilość czynników zarówno gospodarczych, kulturowych, ekonomicznych, socjalnych ma na to wpływ! Na wysokie zarobki wpływają też inne zmienne osobiste każdego przedsiębiorcy czy pracownika. Ale nie o tym dziś mowa… 

Okazuje się bowiem, że ilość przepracowanych godzin jest odwrotnie proporcjonalna do wysokości zarobków. 

To w krajach najbogatszych pracuje się najmniej, w krajach biednych dużo więcej. Warto spojrzeć na dane z lat 2018-2021. Raport ten klasyfikuje Państwa w kolejności od najmniej pracujących, do spędzających nad pracą największą ilość czasu. Polska znajduje się na miejscu 12…ale od końca. 

Czy jest w tym coś złego?

Z definicji, w samej „ciężkiej pracy” nie ma nic złego. Jeśli masz pracę, którą lubisz, rozwijasz się, dużo pracujesz i jest to dla Ciebie w porządku to powód do radości. Lecz, czy z perspektywy czasu praca 16h dziennie, w zmęczeniu, pocie czoła, by dorobić się fortuny jest normą? Niekoniecznie. 

Złym bądź niewłaściwym z punktu widzenia „dorobienia się w życiu” może być myśl, która jeszcze tak mocno tkwi w naszych umysłach. Mianowicie wiara w to, że na prawdziwe bogactwo trzeba przez lata ciężko pracować, oraz że lenistwo prowadzi do biedy. Warto dodać również istotne kwestie:

  1. poczucie „bycia lepszym” – bo zapracowanym,

  2. nieodpowiedni Work-life Balance,

  3. brak umiejętności delegowania zadań 

Ostatnie z wymienionych to właściwie clou tego artykułu.

Zakres obowiązków Cię przerasta?

Odpowiadasz za finanse swojego przedsięwzięcia, zarządzasz ludźmi, jesteś odpowiedzialny za najważniejsze decyzje w firmie, a oprócz tego, np. na Twoich barkach spoczywa wprowadzanie danych do systemu, obsługa poczty przychodzącej, porządkowanie dokumentów, działania w social mediach, obsługa klientów, przygotowywanie umów dla pracowników, ich nadzór, sporządzanie raportów, czy też ogólna obsługa biura i  wykonywanie innych zadań o charakterze administracyjnym. Przy tym wszystkim świadczysz swoje usługi bądź zajmujesz się produkcją i dbasz o klienta. 

Zatrudniasz kilka specjalistów z każdej z dziedzin i w momencie, gdy już myślisz, że jesteś szczęśliwy i chociaż raz wyjedziesz z rodziną na wakacje okazuje się, że nie potrafisz delegować zadań i nadal większość rzeczy robisz sam. Sfrustrowany kalkulujesz też, że brakuje Ci pieniędzy na opłacenie wynagrodzenia pracownikom.

Niby tylko “wprowadzanie danych do systemu”

Niby tylko, a zobacz, ile czasu zajmuje Ci w perspektywie, chociażby tygodnia. 

Czy brak umiejętności delegowania to duża przeszkoda? TAK. Chociażby wtedy, gdy chcesz wyjechać na urlop, czy też, gdy brakuje Ci doby na bieżące sprawy.

Masz dwa rozwiązania

Jeśli Ci to nie przeszkadza — żadne argumenty tu użyte nie skłonią Cię do zaufania współpracownikom bądź wirtualnej asystentce, której możesz powierzyć powyższe zadania. 

Jeśli Ci to przeszkadza — pomyśl koniecznie o delegowaniu. 

Delegowanie zadań

Nie bez powodu jest częścią skutecznego zarządzania czasem. Możesz pracować lepiej i wydajniej, jeśli część swoich obowiązków powierzysz kompetentnej osobie. Najważniejsze jest, aby między Wami była bardzo dobra komunikacja, co stanowi podstawę udanej współpracy. Przede wszystkim określanie deadline’ów, jasne przedstawianie zadań i upewnianie się, czy są one zrozumiałe dla osoby je wykonujących. Warto określić priorytety lub sporządzić procedury, którymi wirtualna asystentka bądź inny pracownik będzie mógł się posługiwać.

Pamiętaj, że delegowaniem nie jest „suche” wydanie polecenia. To powierzenie w pewnym stopniu odpowiedzialności i wywołanie poczucia, że ma się czynny udział w danej oddelegowanej kwestii. To wpływa na zaangażowanie pracownika.

Czy jako przedsiębiorca możesz pracować MNIEJ, by WIĘCEJ osiągnąć?

Jak najbardziej jest to możliwe. 

Warto skupić się na kluczowych kwestiach przedsiębiorstwa. Jeśli Twoje zdanie jest bardzo istotne bądź najważniejsze to szkoda czasu na zadania drugoplanowe. Jeśli jesteś przemęczony, zestresowany nadmiarem obowiązków — Twoja percepcja, sposób myślenia mogą nie być tak sprawne, jak w przypadku, gdy Twój umysł jest wypoczęty i gotowy w pełni do działania. Co więcej, powierzając zadania uczysz się pracy zespołowej, czerpiesz energię innych, być może jesteś w stanie nauczyć się nowych rzeczy, a już na pewno zaoszczędzając czas własny możesz pozwolić sobie na rozwój osobisty i odpoczynek, by zachować większą część energii na zadania najważniejsze. 

Szanując siebie samego oraz swój czas — przemyśl, czy zdalna asystentka nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Poniżej przykłady, dlaczego właśnie ten wybór będzie najlepszy. 

Zdalny asystent - deleguj ku lepszej efektywności

Praca zdalna to aktualnie standard większości przedsiębiorstw. W dobie Internetu, wideorozmów, wszelakich form komunikacji zdalna praca asystentki Twojego biura nie stanowi problemu. Taka pomoc może okazać się nieoceniona. Zastąpi Ci pracownika zatrudnionego dotychczas w biurze na pełny etat. Wirtualna asystentka, która lubi wyzwania i nieustannie się rozwija, przy czym na swoim zapleczu ma już szereg kompetencji to „Twój przyjaciel biznesowy”  w codziennych sprawach, które do tej pory zajmowały Ci tak dużo czasu. Jesteś w stanie powierzyć zadania i przedstawić swoje wymagania związane ze współpracą? 

Bądź, jak inni pracodawcy, którzy zrozumieli, że zdalny asystent to wsparcie, które może doprowadzić i Ciebie do większej efektywności. 

A co najważniejsze — zmniejsz ilość Twoich godzin w ciągu dnia przy zachowaniu tej samej ilości obowiązków. 

Asystentka zdalna już nawet przy 10 godzinach miesięcznie jest w stanie zaoszczędzić Twoje 60 godzin/miesiąc! 

Przy założeniu 20 dni roboczych możesz zaoszczędzić 3 godziny dziennie bądź więcej! 

Sprawdź sam, ile czasu zyskasz korzystając ze wsparcia Wirtualnej Asystentki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *