Jak sobie poradzić samodzielnie z korektą tekstu?

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze, by samodzielnie poprawić swój tekst, musisz pamiętać o kilku istotnych zasadach. Korekta tekstu może zacząć się od prostego przeczytania tekstu powoli na głos lub nawet litera po literze – tak, jak to robią dzieci. Wówczas łatwiej będzie Ci wykryć błędy w zapisie. W tym artykule zwrócimy uwagę m.in. na to, jak powinna wyglądać korekta tekstu w Wordzie, kiedy powinna mieć miejsce korekta stylistyczna tekstu czy też – jakich aplikacji użyć do śledzenia pomyłek w tym, co napisaliśmy.

 

Spójrz na tekst świeżym okiem

Warto, aby pomiędzy napisaniem tekstu, a jego sprawdzeniem minął pewien czas. Niełatwo jest wyłapać pomyłki w tym, co się samemu napisało zaraz po postawieniu ostatniej kropki. Dlatego zaleca się, aby tekst odleżał nieco w głowie, nawet do kolejnego dnia lub chociaż przez czas długiego spaceru. Wówczas będziesz mógł spojrzeć na niego świeżym okiem, które łatwiej wyłapie wszelkie błędy. Będziesz miał wrażenie, że czytasz go po raz pierwszy, z większą uważnością.

 

 

Przeczytaj tekst kilka razy

To dobra praktyka, która pozwala spojrzeć na tekst z różnych perspektyw. Kilkakrotne czytanie tekstu daje możliwość wyłapania każdorazowo innych rodzajów błędów. Skup się na spójności komunikatu do odbiorcy – czy mówisz do jednej osoby, czy do grupy. Spraw, aby w tekście była w tym zakresie konsekwencja. Następnie wyłap literówki, potem popraw przecinki, po czym zajmij się logiką i warstwą merytoryczną. Na koniec niezwykle ważna korekta stylistyczna tekstu.

 

Obraz zawierający osoba, computer, wewnątrz, kolana  Opis wygenerowany automatycznie

 

Korekta tekstu w Wordzie

Pracując w Wordzie korzystaj z narzędzia autokorekty. To uwrażliwi Cię na miejsca, w których być może pojawiły się błędy. Pamiętaj jednak, że program robi to automatycznie i nie zawsze bierze pod uwagę sens zdania. Dlatego nie klikaj mechanicznie w każde podkreślone słowo, aby je zmienić. Sprawdzaj, czy aby na pewno dana korekta jest zasadna. 

 

 

Pracuj na wydruku

Patrząc na ekran komputera nasz mózg ma tendencję wyłącznie do pobieżnego skanowania całości tekstu, bez zagłębiania się w szczegóły. Dobrą praktyką może okazać się więc wydrukowanie tekstu i dokonanie korekty na jego papierowej wersji. 

 

Obraz zawierający tekst, dokument  Opis wygenerowany automatycznie

 

Postaw na słuch

Czytanie na głos sprawia, że nasz mózg bardziej skupia się na detalach i łatwiej wyłapuje błędy. Korekta tekstu w Wordzie posiada funkcję zmiany tekstu na mowę, a także literowania przy jednoczesnym podświetlaniu poszczególnych słów i liter. W ten sposób łatwiej Ci będzie wyłapać literówki. 

 

Aplikacje do korekty tekstu

Istnieje wiele internetowych narzędzi do poprawiania tekstu. Jednym z nich jest Zecerka, która pokazuje poprawiony tekst, bez zaznaczania w nim błędów. Dlatego lepszą aplikacją może okazać się Language Tool, która zaznacza ortografię, interpunkcję, składnię, a nawet stylistykę. Istnieje również narzędzie o nazwie Jasnopis, które dba o to, aby tekst był napisany prostym językiem. 

 

Obraz zawierający tekst  Opis wygenerowany automatycznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *